SACHAROS KLAJOKLIAI (Alžyras) ir FANNA-FI-ALLAH (Pakistanas/Kanada)

  • Balandžio 21 d. Kauno kultūros centras, Kaunas
  • Balandžio 22 d. Dūmų fabrikas, Vilnius

DHOAD GYPSIES OF RAJASTHAN (Indija)

  • Balandžio 25 d. Dūmų fabrikas, Vilnius

Estijoje jau 30 metų vykstantis festivalis atkeliaują i Lietuvą!

Šį balandį atsigręžkime į platųjį Orientą! Balandžio mėn. rengiame Jums festivalį, sklidiną rytietiškos patirties: 3 grupės – „Dhoad Gypsies of Rajasthan“ (Indija), dar niekur nepasirodę, „ERP Music“ surengtoje etnomuzikologinėje ekspedicijoje atrinkti Alžyro klajokliai ir „Fanna-Fi-Allah“ sūfijų kavalis (Pakistanas-Kanada).

Taip! Pagaliau į Lietuvą atvyksta kuo rimčiausias Qawwali muzikos kolektyvas Fanna-Fi-Allah, žadantis tikrą ekstazę! Sunku įsivaizduoti muzikinę patirtį, kuri būtų labiau dvasinga ir jaudinanti nei Fanna-Fi-Allah pasirodymas. Įspūdingą reginį žada ir Radžastano romų kolektyvas Dhoad, koncertavęs tiek Indijos ministrui pirmininkui Narendrai Modi, tiek Didžiosios Britanijos karalienei Elžbietai II. Pasirenkite unikaliam muzikiniam šou – talentingus Dhoad muzikantus atlydės šokėja ir fakiras. Alžyro klajokliai išskraidins jus tiesiai į Sacharą – jie atliks tyrą muziką, šimtmečius dainuojamą prie klajoklių stovyklų laužų, vestuvėse ir kitose šventėse.

Džiaugiamės Lietuvos publikai pirmą kartą pristatydami kavalio žanro muziką. Kanadiečių ir amerikiečių grupė Fanna-Fi-Allah studijuoja ir atlieka tradicinį Pietų Azijos sūfijų kavalį (Qawwali). Tai pamaldaus giedojimo žanras, susklostęs XIII a. islamiškoje Šiaurės Indijoje: įkvėpta ir aistringa islamiškojo meno forma, kurioje senoji poezija pinasi su ugningais muzikiniais ritmais, sukurdama pamaldumo ir ekstazės atmosferą. Nors Lietuvoje kavalis skambės pirmą kartą, tačiau šiuo žanru besidomintieji YouTube jau rado ne vieną šios ekstatiškos grupės vaizdo įrašų.

Fanna-Fi-Allah įsikūrė 2001 m. Grupės lyderis – Tahiras Faridi Qawwalis (tikr. Geoffrey Lyons), Kandos škotas, dar paauglystėje pradėjęs studijuoti Šiaurės Indijos klasikinę muziką. Tablą šioje grupėje mušanti amerikietė Amina Čišti (Aminah Chisti) – pirmoji muzikos istorijoje moteris, tabla grojusi Pakistano sufijų šventyklose. Jos mokytojas – legendinio Nusrato Fateh Ali Khano grupės tablos virtuozas pakistanietis Ustadas Dildaras Hussainas.

Grupė gyvuoja jau 22 metus; visame pasaulyje ji yra surengusi per 1500 koncertų. Yra koncertavusi JAV, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Indijoje, Australijoje, Indonezijoje, Kinijoje, Rusijoje, Maroke, Egipte ir Pakistane. 2013 ir 2014 m. grupė gavo JAV konsulato Islamabade stipendiją keliauti po Pakistaną; grojo našlaičių namuose, mokyklose, universitetuose, koncertų salėse, konsulatuose ir svarbiose sufijų šventyklose. Grupė yra išleidusi 12-ka muzikinių albumų, sukūrusi 8 val. trukmės dokumentinių filmų ciklą „Mistikų muzika“. Fanna-Fi-Allah yra viena populiariausių šių laikų tradicinio kavalio grupių. Jų muzikoje sūfijų išmintis ne tik girdima, bet ir giliai patiriama.

Festivalio puošmena – autentiška berberų muzikos grupė iš Alžyro. Šią grupę sudaro penki (kai kada keturi) muzikantai, atliekantys tradicinę Sacharos amazigų – „laisvųjų žmonių“ – muziką. Tokia muzika Šiaurės Afrikoje gyvuoja jau daugybę šimtmečių: ją dykumų klajokliai dainuodavo savo stovyklavietėse prie ugniakuro. Skambės ir tradicinė švenčių muzika ir dainos, tradiciškai atliekamos per vestuves ir kitas svarbias šventes. Koncerte skambės ir dainininkų balsas pritars tradiciniai instrumentai: ūdas – arabų liutnia bei darabuka – taurės formos būgnas.